Početna strana > Hronika > Švedski premijer: Kandidatura Srbije za EU istorijski korak
Hronika

Švedski premijer: Kandidatura Srbije za EU istorijski korak

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. decembar 2009.

STOKHOLM – Švedski premijer Frederik Rejnfelt izjavio je u Stokholmu da je podnošenje zahteva za kandidaturu Srbije za članstvo u EU istorijski i važan korak za Srbiju i čitav region.

„Ovo je istorijski korak za Srbiju ... Ubeđen sam da aplikacija Srbije nije samo važna za razvoj Srbije već i za čitav region”, rekao je Rejnfelt na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom.

„Danas se sećamo Zorana Đinđića i njegove vizije evropske Srbije. On je začeo ovu viziju i preneo je kroz najmračnije dane diktature. Ovo je dan kada su njegove ideje potvrđene. Evropa za nas znači vrednost i toleranciju, mir i uzajamno poštovanje”, rekao je Tadić.

Oli Ren je ocenio da je zahtev Srbije kruna za švedsko predsedavanje EU i dodao da „Srbija kreće ka EU sa čvrstom rešenošću”.

„Srbija je ključna zemlja zapadnog Balkana i vidimo da ceo region zapadnog Balkana kreće ka EU. To je jako važno za mir i stabilnost i budućnost Evrope”, rekao je Ren.

Srpski predsednik Tadić podvukao je da je danas istorijski dan za Srbiju.

„Da budem iskren, pre samo dva meseca nisam očekivao da će Prelazni trgovinski sporazum biti odmrznut, ali smo uspeli”, rekao je Tadić i dodao da veruje da Srbija može da dobije status kandidata do kraja 2010. godine ako se bude marljivo radilo i ispunjavale sve obaveze.

„Kroz idućih nekoliko, nadam se vrlo malo, godina dok ne postanemo punopravni članovi, potrudićemo se da Srbija s uspehom ispuni sve preostale uslove”, naglasio je Tadić.

„I dalje ćemo ulagati napore da uhapsimo sve koji su optuženi za ratne zločine i nastojati da pronađemo stabilna i bezbedna rešenja za sva preostala otvorena pitanja u regionu. Želimo da doprinesemo integraciji u Evropu”, poručio je Tadić.

On je, na pitanje novinara kada misli da bi srpske vlasti mogle uhapsiti za ratne zločine od Haškog suda optuženog Ratka Mladića, odgovorio da je „jako teško uhvatiti nekog s takvim ratnim iskustvom”, kao što je Mladić.

Tadić je dodao da će vlasti u Beogradu i dalje činiti sve da se to postigne „ako je Mladić u Srbiji”, jer će time biti ispunjene zakonske obaveze Srbije i jedan od uslova za pomirenje u regionu.

Zamoljen da kaže kada bi Srbija mogla postati članica EU, Tadić je rekao da je 2014. godina rok na koji su ukazali i neki evropski čelnici.

To će, po njegovim rečima, zahtevati velike napore i nije izvesno, ali je to rok koji može podstaći celo srpsko društvo na izuzetne napore.

„Srbija može biti iznenađenje, kao što se to dosad već dogodilo”, poručio je Tadić.

Srpski predsednik je podvukao da će Srbija diplomatskim i pravnim sredstvima boriti za očuvanje svog integriteta i suvereniteta i naglasio da ulazak Srbije u članstvo EU i rešavanje problema Kosova predstavljaju dva odvojena, uporedna procesa.

Rejnfelt je naglasio da „švedsko predsedništvo Unije sa zadovoljstvom prihvata ovaj istorijski korak koji označava novi početak za Srbiju i pokazuje jasnu rešenost njene vlade i široku javnu podršku u samoj Srbiji”.

Evropski komesar Ren izrazio nadu da će u narednih nekoliko meseci Savet ministara EU naložiti Evropskoj komisiji da pripremi mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU.

(Beta)